Haber

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Kerkük’te diyalog ve koordinasyona vurgu yaptı

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Lideri Hasan Turan, Kerkük’teki tüm etnik gruplar arasında diyalog ve ortak koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

ITC Başkanı Turan, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kerkük Valisi Rakan Said el-Cubburi ile valilik binasında görüştüğünü duyurdu.

Görüşmelerinde Kerkük’ün mevcut durumunu gözden geçirdiklerini kaydeden Turan, vatandaşların can güvenliği ile kentin huzur ve istikrarının korunmasına yönelik çalışmaları değerlendirdiklerini belirtti.

Kerkük’te milli kazanımların korunmasına ve kentteki imar ve imar projelerinin devamına vurgu yaptıklarını belirten Turan, kentteki tüm etnik gruplar arasında diyaloğun ve ortak koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Olayların büyümesi üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlı Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ’ın 2014 yılında ortaya çıkmasından sonra Kerkük’te Irak ordusunun boşalttığı üslere konuşlanmaya başladı ve kentin kontrolünü 3 yıl boyunca fiilen ele geçirdi.

IKBY’nin 25 Eylül 2017’de gerçekleştirdiği sözde “bağımsızlık referandumu” ve Kerkük’ü ilhak etme girişiminin ardından, merkezi hükümete bağlı güçler 16 Ekim 2017’de Kerkük’e girerek kentteki Peşmerge varlığına son vermişti.

Irak ordusu, KDP binasını boşaltarak Kerkük Harekat Komutanlığı karargahına dönüştürdü.

Aktivistler, Başbakan Muhammed Şii Sudani’nin talimatıyla binanın boşaltılarak KDP’ye teslim edilmeye hazırlandığı iddialarına karşı 25 Ağustos’ta başlatılan protestolar kapsamında Erbil-Kerkük yolunu trafiğe kapattı.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Rahimawa bölgesinde toplananlar da karşı gösteri düzenledi.

Ordunun kullandığı binanın KDP’ye verilmesi gerektiğini savunan göstericilerin karargâh önünde Arap ve Türkmenlerin düzenlediği eylem alanına yaklaşması üzerine kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve olaylar tırmandı.

Olaylarda 4 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı açıklandı.

erenler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu