Ekonomi

Avrupa’da önümüzdeki haftanın ekonomik gündemi yoğun

Avrupa borsalarında İngiltere hariç geçtiğimiz hafta yükseliş trendi ön plana çıktı.

Önümüzdeki hafta gözler, bölge genelinde açıklanacak büyüme ve enflasyon verileri ile Perşembe günü ECB ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası kararlarında.

ECB ve BoE’nin faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor

Analistler, bölgede enflasyonda daha önceki yumuşama sinyallerinin ECB ve BoE tarafından yeterli olmadığına dikkat çekerek, her iki merkez bankasının da Mart ayındaki toplantılarında 50 baz puanlık faiz artışının ardından faiz artırımlarını yavaşlatabileceklerini söylediler. .

Euro/dolar paritesi yüzde 0,1 arttı

ECB’nin şahin politikalarına devam edeceği beklentisiyle euro/dolar paritesi 1,0931 ile 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra haftayı yüzde 0,1 artışla 1,0868’den kapattı.

gelecek haftanın gündemi

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü Almanya’da tüketici inanç endeksi ve Euro Bölgesi’nde büyüme, Salı günü Euro Bölgesi’nde büyüme ve Almanya’da Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Çarşamba günü bölge genelinde imalat sanayi PMI ve işsizlik verileri açıklanacak. Euro Bölgesi’nde tahmini TÜFE, Cuma günü ise Euro Bölgesi’nde hizmet branşı PMI ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) takip edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu