Ekonomi

TL’deki değer kaybı ‘Tether’e olan talebi artırdı

Türkiye’de stablecoin olarak bilinen dolar destekli bir kripto varlık olan Tether’e yerel talep Mayıs ayı başlarında arttı ve seçimden sonra da yüksek seviyesini korudu.

Küresel piyasada kripto varlıkların maliyeti düşerken, liranın değer kaybetmesi nedeniyle Türkiye’de kriptoya olan talep artmaya devam etti. Türk lirası geçen hafta tarihi düşük seviyelerini görürken, geçen hafta dolar karşısında yüzde 11 değer kaybetti ve dolar/TL haftayı 23,41’den kapattı.

Yatırımcılar alternatif kanallara yöneldi

Türk lirasındaki sert değer kaybı yatırımcıları alternatif kanallara yönlendirdi. Bloomberg’in Kaiko’dan edindiği bilgiye göre kripto piyasasında lira ile gerçekleşen işlemler, haziran başında toplam kripto varlık alım satım hacminin yüzde 10’unu oluşturuyordu. Bu sayı 2023’ün başında yüzde 4 idi. Küresel kripto işlem hacmi günlük 1 trilyon doların üzerinde.

Öte yandan CoinMarketCap’in verdiği bilgiye göre Tether’in Türkiye merkezli BTCTurk’teki işlem hacmi payı, Binance’teki %1’e kıyasla %20 seviyesinde bulunuyor. Bu, Türkiye piyasalarında stablecoin talebinin güçlü kaldığını gösteriyor.

‘Lira ile döviz ve altın almak zorlaştı’

Bloomberg’e konuşan eski bankacı ve öğretim görevlisi Ebru İtimat, düzenleyici kurumların döviz alım satımına ilişkin yaptığı düzenlemelerin lira ile dolar veya altın alımını zorlaştırdığını söyledi.

“Stabilcoinlere yatırım yapmak, insanların servetlerinin değerini korumalarına olanak tanıyor ve enflasyon bu kadar yüksekken varlıkları korumanın yollarından biri olarak görülüyor. “İnsanların şu anda sabit para satın almaları için tek motivasyon bu.”

havsahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu