Yaşam

Raporu İyi Olan Okullar Deprem Bölgesinde Açılacak

6 Şubat’ta Türkiye’yi sallayan Kahramanmaraş sarsıntılarından en çok etkilenen kesimlerden biri kuşkusuz. öğrenciler oldu. Deprem günü Türkiye’nin her yerinde okullar açılacak ve öğrenciler için yeni bir dönem başlayacaktı. Ancak hepimizin acı çekmesi nedeniyle bu mümkün olmadı. Diğer illerdeki öğrencilerimiz de bugün itibariyle eğitim öğretim dönemlerine başlamışlardır.

Konunun bir numaralı muhatabı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer , Hürriyet’ten gazeteci Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtladı. Deprem bölgesinde yapılan açıklamalar okulların kaderi Bunun nasıl olacağını gösteriyor. Mahmut Özer’in yaptığı açıklamaya hep birlikte yakından bakalım.

“Eğitim, sağlam karne ile okullarda yapılacak”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamalara baktığımızda, sağlam karnesi olan okullarda Eğitim görüyoruz. Ayrıca bölgedeki öğrenciler yaşadıkları yerlere göre eğitim almaya devam edecek. Bakan Özer, çalışmanın tamamlandığı bölgedeki öğrencilerin hemen okula başlayacak belirtir. Mahmut Özer’in yaptığı açıklama şöyle:

“Bakanlığımıza bağlı 10 ilde bulunan okul, yurt ve pansiyonların da içinde bulunduğu 20 bin 868 binadan sadece 24’ü yıkıldı, 83’ü ağır hasar gördü. 1 Mart’a kadar Zelzele bölgesinde eğitim verdik. Motamot pandemisinde yaptığımız gibi temelli değil. ilçe ve okul bazlı geçiş yapılacak . Sorunları giderilen ilçe ve bölgelerde hızla eğitime başlayacağız. Bu bölgelerdeki bazı okullar depremzede olduğu ve başka kurumlar tarafından da kullanıldığı için o okulları kullanmayacağız. Bu nedenle ikili eğitim seçeneğini etkin bir şekilde kullanacağız. Eğitim ve öğretim sadece Çevre Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. sağlam rapor verdiOkullarda yapılacak” dedi.

Peki, okulu yıkılan bir öğrenci ne yapacak?

Mahmut Özer, açıklamalarında yıkılan okullar içinNasıl adımlar atılacağını da şöyle anlattı:

“Önemli olan öğrencilerimizin sağlıklı ve inançlı bir ortamda eğitimlerine başlamalarını sağlamaktır. kaplarda Eğitim, dini alanlarda oluşturulacak sınıflarda yapılacak. Taşımalı eğitim kapsamına çadır merkezleri, yurtlar ve konteyner merkezleri gibi konaklama alanlarını dahil ettik. Buradaki öğrencilerimiz okullarına ücretsizTekrar konaklama alanlarına taşıyacağız.”

cumayeriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu