Haber

İsveç Başbakanı Kristersson: PKK’lılara karşı daha sert önlemler alıyoruz

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İsveç’in başkenti Stockholm’de bir meydana geldikten sonra düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

“İsveç makamları PKK’lılara karşı daha sert önlemler alıyor”

Kristersson, Türkiye’nin başta PKK olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“İsveç makamları, teröre para toplayan PKK’lılara karşı daha sert tedbirler alıyor. Daha önce terör örgütlerinin İsveç’teki mali faaliyetlerini yeterince ciddiye almıyorduk. Şimdi ciddiye alıyoruz. PKK için para toplayanların para topladığını biliyoruz. çeşitli suç yöntemlerine sahip olduğunu ve bunun terörü finanse ettiğini söylüyor.Hükümetin organize suçla mücadeleye odaklanması PKK’nın işini zorlaştıracaktır.”

“Yasa ile terör örgütlerine katılım ve finansman sağlanması yasaklanacak”

Kristersson, terörle ilgili yeni bir ceza yasasının 9 Mart’ta İsveç parlamentosunda oylanacağına işaret ederek, “Bu yasa ile terör örgütlerine üye olmak ve finansman sağlamak yasaklanacak. Yasa 1 Haziran’dan itibaren uygulanacaktır.”söz konusu.

“Bu yasa ile üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimizi düşünüyoruz”

Kristersson, ülkesinin uluslararası terörle mücadele için bu yasaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin ortasındaki Üçlü Mutabakat Zaptı, terör örgütleriyle birlikte çalışmayı gerektiriyor. Bu yasa da onu kapsıyor. Bu yasa ile NATO ile ilgili sorumluluklarımızı yerine getirdiğimize inanıyoruz.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu