Ekonomi

Hazine Bakanlığı ve BDDK afet bölgesini kapsayan yeni kararlarını açıkladı

Investing.com – Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı basın açıklamasında depremin etkili olduğu 10 ilde 3 ay daha devam edecek. olağanüstü halilan edildiğini belirtti.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa.

Vergi ödemeleri ertelendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün yaptığı basın duyurusunda, afet bölgesinde yerleşik mükelleflerin 6 Şubat 2023 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında yerine getirmesi gereken vergi yükümlülüklerinin mücbir sebeplerle ertelendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, mücbir sebep nedeniyle beyanname ve beyanname verme sürelerinin 15 Ağustos 2023 sonuna kadar, bu beyanname ve bildirimler üzerinden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin ise 15 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. 31 Ağustos 2023.

2023 yılı Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında ödenecek taksitlerin ödeme vadelerini de Bakanlık belirler; mücbir sebep halinin bitiş tarihini takip eden Ağustos, Ekim ve Aralık 2023’e uzatılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını duyurdu.

Kolaylaştırıcı kredi ödemeleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), afet bölgesinde vatandaşların devam eden kredileri ile yeni kredilerinin 6 Şubat prestijiyle 6 ay boyunca ödemelerde ve vadelerde kolaylaştırılacağını, 2019’da taksit sayılarının yeniden artırılacağını duyurdu. kredi kartı harcamaları.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu