Haber

G7: “Rusya’nın sözde işgalini ve sahte referandumlarını asla tanımayacağız”

G7 Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada Rusya’dan Ukrayna’daki savaşı durdurması istendi ve “Rusya’nın sözde ilhakını ve sahte referandumlarını asla tanımayacağız” denildi.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri ile Avrupa Birliği’nin (AB) Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’daki işgaline ilişkin ortak açıklama yaptı. Ukrayna’nın egemenliğine ve bağımsızlığına desteklerini yineleyerek, Rusya’yı savaşı durdurmaya çağırdılar. Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını, Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını ihlal etmeye devam etmesini en güçlü şekilde kınıyoruz. Başkan Putin’in Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini Rusya Federasyonu topraklarına dahil etme çabalarını en güçlü şekilde kınıyoruz.” Bildiride, “BM Şartı, Helsinki Nihai Senedi ve Paris Şartı’nın ortak kabul görmüş ilke ve taahhütlerine bağlı kalarak Rusya’nın sözde ilhaklarını veya silah zoruyla sahte referandumlarını asla tanımayacağız.” .

Tüm ülkelere Rusya’nın saldırı savaşını ve zorla toprak elde etme girişimini kesin olarak kınamaya daveti yineleyen açıklamada, “uluslararası toplum, Rusya’nın vahşi yayılmacılığı, Ukrayna’nın bağımsız bir devlet olarak varlığını inkar etme çabaları, uluslararası barış, güvenlik” vurgulandı. Devletlerin toprak bütünlüğü” denildi. “Bütünlüğünü ve egemenliğini garanti eden uluslararası normları alenen ihlal etmesini reddetmeye çağırıyoruz.”

“Ekonomik yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz”

Rusya’nın uluslararası hukuk ihlallerine siyasi veya ekonomik takviye sağlayan Rusya ile Rusya içindeki ve dışındaki kişi ve kuruluşlara daha fazla ekonomik yaptırımlar getirileceğinin vurgulandığı açıklamada, “Ukrayna’nın Rusya’nın savaşına karşı kendini savunma ve topraklarını geri alma hakkı vardır. Desteklemekten çekinmeyiz.”

Rusya’nın nükleer saldırı tehditlerini kınayan açıklamada, Ukrayna’ya takviyelerin gerektiği kadar devam edeceği vurgulandı. Açıklamada, “Rusya derhal savaşını durdurmalı, tüm asker ve birliklerini Ukrayna’dan çekmeli ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermelidir” denildi.

Açıklamada ayrıca Ukrayna’nın Ukrayna’nın yanı sıra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporozhian bölgelerinin ayrılmaz bir parçası olduğu teyit edildi. – LONDRA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu