Haber

Çin’in yeni Kabil Büyükelçisi Taliban yönetimine güven mektubunu sundu

Afganistan’da ilk kez bir ülkenin büyükelçisi Taliban yönetimine güven mektubu sundu.

Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund, törende Çin’in yeni Kabil Büyükelçisi Cao Shing’in sunduğu güven mektubunu aldı.

Taliban hükümetinin sözcü yardımcısı Bilal Karimi, sosyal medya hesabından, Çin’in yeni Kabil Büyükelçisi Cao Shing’in göreve başlaması için Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Akhund’a güven mektubunu sunduğunu paylaştı. .

Çin’in Afganistan’ın iç işlerine karışmak gibi bir niyetinin olmadığını vurgulayan Kerimi, Cao’nun Afganistan’ın bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve kararlarına saygı duyduğunu ifade ettiğini vurguladı.

Taliban hükümet sözcüsü Zabihullah Mücahid de Çin’in yeni bir büyükelçi atayarak Taliban hükümetinin resmi olarak tanınması yönünde önemli bir adım attığını söyledi.

Çin-Taliban ilişkisi

Ağustos 2021’de ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından tüm gözler Çin’in Afganistan’daki yatırımlarının büyüklüğüne çevrildi.

Çin yönetimi, Taliban hükümetini resmen tanımasa da Taliban hükümetiyle Afganistan’da mayın işletilmesine ilişkin bazı anlaşmalar imzalamıştı.

Taliban geçici hükümeti ile Çinli şirket (CAPEIC) arasında 5 Ocak’ta ülkenin kuzeyindeki Amu Nehri çevresinde petrol arama ve çıkarma anlaşması imzalandı.

Anlaşmaya göre Juzjan, Faryab ve Sar-i Pul vilayetlerinde toplam 4.500 kilometrekarelik alanda petrol aramaları gerçekleştirilecek.

Çinli şirketin ilk yıl 150 milyon dolar, ilk 3 yılda ise toplam 540 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor.

Öte yandan Taliban yönetimi, kuzeydeki Badakhshan eyaleti üzerinden Çin’e açılan Wuhan Koridorunun etkili bir ticaret yoluna dönüşmesini istiyor ve bu konuda Çin hükümetinden destek bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu