Ekonomi

CHP’de genel başkanlık seçimi bugün

100’üncü yılını kutlayan CHP, bugüne kadar 19’u muhteşem olmak üzere 56 kongre gerçekleştirdi. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganıyla bugün ve yarın Ankara Spor Salonu’nda yapılacak.

Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun üstleneceği kongrede, 13 yıldır başkanlık yapan Kemal Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel yarışacak.

Delegelerin sıkı bir şekilde işaretlenmesi

Kongrede 1.368 kongre delegesi yeni genel lider ve Başbakan üyelerini belirleyecek. CHP Genel Başkanı adayı olabilmek için 65 delegenin, Parti Meclisi üyeliği adayı olabilmek için ise 10 delegenin imzası aranacak. Kongre öncesinde her iki adayın delegelerin desteğini kazanmak için attığı adımlar dikkat çekiyor. Özgür Özel, bu kapsamda İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile görüştü.

Çelik, Özel’e 185 İstanbul delegesinin destek vereceğini açıkladı. Önceki gün CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol liderliğindeki 55 il başkanı, kongre delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu’na destek verdiklerini bildiren bir bildiri yayınlamıştı.

Başbakan ve YDK üyeleri de belirlenecek

“İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kongresi” sloganıyla gerçekleştirilecek 38. Olağan Kongre’de genel liderin yanı sıra Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de bir araya gelecek. belirlenecektir. Kongrede adaylar arasında fikir birliğine varılması halinde Başbakan seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” yoluyla yapılması bekleniyor.

Engellenen listede anlaşma sağlanamaması durumunda her aday “anahtar liste”yi açıklayacak ve boş listeden kendisine yakın isimlerin PM’ye girmesini sağlamaya çalışacak. CHP’de 60 kişilik Başbakan, kongreden sonra en yetkili kurul olarak görev yapıyor. MYK üyeleri Başbakan tarafından atanırken, milletvekilleri ve belediye başkanlarının listeleri Başbakan tarafından yeniden onaylanıyor.

yuregirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu