Ekonomi

Almanya’da Tüketici Fiyatları Yıllık Yüzde 6,2 Arttı

Temmuz ayında Almanya’da tüketici fiyatları yıllık %6.2 arttı. Haziran ayına göre gerilemeye rağmen uzmanlar enflasyonun hala yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Merkezi Wiesbaden’de bulunan Federal İstatistik Ofisi’ne göre, Temmuz ayında Almanya’da tüketici fiyatları yıllık %6,2 arttı. Enflasyon Haziran’da yüzde 6,4, Mayıs’ta ise yüzde 6,1 olarak açıklandı. Mart ve Nisan aylarında yüzde 7’nin üzerindeydi.

Temmuz ayı enflasyon oranını değerlendiren Federal İstatistik Ofisi Başkanı Ruth Brand, “Enflasyon bir miktar yavaşlasa da halen yüksek seviyede” dedi. Brand, “Gıda fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu tetikliyor” dedi. Son aylarda Almanya’da gıda fiyatlarının yanı sıra enerji fiyatları da enflasyonda değerli bir rol oynadı. Temmuz ayında elektrik fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 arttı. Elektrik fiyatları yüzde 17,6 arttı. Gıda fiyatları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarken, haziran ayına göre geriledi. Hizmet sektörü, Temmuz 2022’ye göre yüzde 5,2 arttı. İstatistik Bürosu’nun verilerine göre tatiller de tüketiciler için daha pahalı hale geldi. Özellikle her şey dahil paket tatiller geçen yıla göre yüzde 9 arttı.

Çoğu ekonomist Almanya’da tüketici fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmesini bekliyor. Bunda, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele amacıyla bir yıl içinde dokuzuncu kez faiz oranlarını artırma kararının etkili olacağı belirtiliyor. dpa,AFP/HT,EC

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

cermikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu